O NLP-u

Šta je zapravo NLP?

Ukoliko ste ikada pomislili da je uspjeh rezervisan samo za one rođene pod srećnom zvijezdom, priče o uspjehu su vam pogrešno pričali. Ono što je uspjeh većinu vremena jeste primjena psiholoških tehnika, koje su danas dostupne svima onima koji žele da izađu iz zone komfora i iskoriste lične potencijale kojih ponekad i nisu sasvim svjesni.

Tri riječi koje izvrsnost znače. Neuro-Lingvističko Programiranje.
Zvuči previše stručno?
Hajdemo da vidimo zašto su ove riječi značajne za nas.

NEURO predstavlja naše subjetkivne doživljaje svega što nas okružuje. Svako od nas ponaosob kreira svoju mapu svijeta i način na koji taj svijet percipira. No, kako je osjećaj kontrole čovjeku svojstven, ponekad, kada nam se čini da je naša percepcija stvarnosti izvan dometa našeg voljnog uticaja, i da se taj osjećaj često ponavlja, počinjemo se osjećati nelagodno. Primjenjujući NLP tehnike, naučićete kako kreirati subjektivne osjećaje koji će vam u datom momentu pomoći da krajnji rezultat bude najbolji mogući.

LINGVISTIČKO se odnosi na riječi pomoću kojih svi mi izražavamo svoje misli i osjećaje. Ovaj aspekt NLP-a nas uči kako riječi adekvatno primijeniti u komunikaciji kako bismo se približili i u krajnjem slučaju dobili željeni rezultat.

PROGRAMIRANJE predstavlja niz tehnika uz pomoć kojih možemo modelovati naše navike. Uz NLP, identifikovaćete navike koje vam donose benefit i riješiti se onih koje ni na koji način ne doprinose ostvarenju vašeg cilja.

Dakle, NLP je komunikacijska metodologija koja pruža tehnike i alate za bolje

Kako je nastao NLP?

Korijeni NLP-a sežu u psihoterapiju. Značajna imena pozadine NLP-a jesu Fric Perls (osnivač Geštalt terapije), Virdžinija Satir (Sistemska porodična terapija) i Milton Erikson (Hipnoterapija), koji su svojim radom u oblasti psihoterapije doprinijeli razvoju NLP-a.

Sama ideja NLP-a nastala je 1943. godine, a javila se Abrahamu Maslovu koji je proučavao samoaktuelizaciju i modelovanje ljudi.

No, pored ovih važnih ljudi, tvorci NLP-a su Ričard Bandler i Džon Grinder, koji su proučavajući lik i djelo prethodno spomenutih psihoterapeuta pokušavali otkriti obrasce prema kojima psihoterapeuti postižu izuzetne rezultate u radu sa ljudima.

Tokom svojih istraživanja izrodio se niz metoda, taktika, tehnika i alata komunikacije, uticaja i vještina razvoja čiju primjenu danas nazivamo Neuro-Lingvističko Programiranje.

Gdje možete primijeniti NLP?

U poslu


Razvijte tehnike vrhunske komunikacije i upravljanja odnosima. Minimalizujte konflikte i uspostavite produktivan odnos sa vašim saradnicima. Postanite izvrstan govornik na javnim nastupima i naučite kako ispravno postaviti i ostvariti vama važne poslovne ciljeve.

U ličnom razvoju


Uspostavite kvalitetnije porodične, partnerske i prijateljske odnose. Naučite tehnike asertivne komunikacije, i ostvarite svoje lične ciljeve.

U obrazovanju


Tokom formalnog obrazovanja steći ćete tehničke vještine (hard skills), no ono što doprinosi vašoj vrijednosti na tržištu rada jesu „meke vještine“ (soft skills) odnosno vještine pomoću kojih ćete pokazati koliko se dobro snalazite među poslovnim saradnicima ili kao lider. NLP vam pomaže da svoje „meke vještine“ dovedete do savršenstva i na taj način ostvarite svoj puni profesionalni potencijal.

U opštem zdravlju


S obzirom da je sam NLP nastao kao produkt proučavanja iz oblasti psihoterapije, on takođe brine i o vašem mentalnom zdravlju. Uz njega ćete naučiti kako postići balans na ličnom i poslovnom planu, smanjiti nivo stresa, efikasno razriješiti unutrašnje konflikte te brinuti o opštem stanju vašeg zdravlja.

U sportu


Sport i sportisti su oduvijek sinonimi istrajnosti, dobrih taktika i jasnog fokusa na cilj. Stoga nije zanemarljivo što se danas NLP može primijeniti i na sport. Jasno definisan cilj i motivacija, kako interna tako i eksterna, su svakako preduslovi za vrhunske sportske rezultate.